Piše: Jelena Babić
Kada se pomisli na desetljeća evoluiranja tehnologije dva pokretača ne mogu ostati nezapažena: agilna metodologija i umjetna inteligencija (AI – Artificial Intelligence). Agilno je napravilo revoluciju u načinu na koji pristupamo razvoju proizvoda (software) i upravljanju projektima. AI pak gura granice onoga što tehnologija može postići i time utječe na povećavanje ljudskih sposobnosti na neviđene načine. Sinergija se rađa kada se spoje Agile i AI koji otključavaju sferu kreativnosti, strategija i inovacija.
Središnja točka agilnog pristupa su ljudi
U veljači 2001. godine, na skijalištu Snowbird (Utah, USA) dogodio se prijelomni događaj na kojem se skupina profesionalaca iz tadašnje američke IT industrije okupila kako bi pronašla novi način koji prkosi tadašnjim tradicionalnim, nefleksibilnim metodologijama. Iz tog okupljanja nastaje Agilni manifest, manifest koji je stavio prioritet na pojedince i interakcije umjesto na procese i alate, software koji radi umjesto sveobuhvatne dokumentacije, suradnju s klijentima umjesto pregovaranja o ugovoru i reagiranje na promjene umjesto slijeđenja plana.
Načela Agilnog manifesta od tada su prihvaćena u raznim industrijama, omogućavajući timovima sastavljenim od pojedinaca s različitim vještinama da ostvaruju izvanredne rezultate. Iz Agilnog manifesta, odnosno agilnih vrijednosti, proizlaze agilni principi, točnije njih 12 podijeljenih u 3 skupine: principi usmjereni na klijente, na menadžere i na sami tim. Organizacije koje u osnovi svog rada, u svojim vrijednostima i korporativnoj kulturi, slijede agilne vrijednosti i principe, mogu za sebe reći da su agilne organizacije bez obzira na primjenu široko poznatih agilnih okvira rada (Scrum, Kanban, Lean, XP itd).
Sama primjena principa 2 i 12, odnosno: prihvaćanje promjena čak i u kasnoj fazi razvoja i razmatranje načina kako tim da postane učinkovitiji naglašavaju predanost rastu i učenju i presudni su za sposobnost prilagodbe tehnološkim naprecima, uključujući uspon AI-ja.
Evolucija AI-ja, od koncepta do stvarnosti
Koncept AI-ja evoluirao je od 1940-ih, susrećući se s brojnim usponima i padovima. Od ranih temelja koje su postavili pioniri poput Alana Turinga do rođenja termina “umjetna inteligencija” na Dartmouth konferenciji 1956. godine, AI je prešao dug put. Danas je AI postao mainstream, postao sastavni dio raznih sektora, od zdravstva do financija. Početkom 2020-tih, fokus se prebacio na etički AI, pravednost, transparentnost i šire primjene koje duboko integriraju AI u svakodnevni život i razne industrije.
Otkrivanje slojeva AI-ja
U svojoj osnovi, AI predstavlja ogromne sposobnosti tehnologije koja obavlja zadatke koji su tradicionalno zahtijevali ljudsku inteligenciju. Strojno učenje, podskup AI-ja, omogućuje algoritmima da prođu kroz podatke, identificiraju uzorke i donose odluke s minimalnim ljudskim vodstvom. Duboko učenje, tehnika koja koristi neuronske mreže koje oponašaju strukturu ljudskog mozga, omogućuje analizu podataka na sofisticiran, višeslojni način, omogućujući napredne AI aplikacije.
Najkreativniji sloj AI-ja je generativna umjetna inteligencija, koja ima sposobnost stvaranja originalnog sadržaja koji oponaša ljudsku originalnost. Učinkovito komuniciranje ključno je za oblikovanje izlaza generativnih AI sustava, osiguravajući da generirani sadržaj bude u skladu sa zadacima i ciljevima tima.
Učinkovito komuniciranje s AI-em
Kako bi se iskoristila snaga generativnog AI-ja u agilnim okruženjima, potrebno je znati učinkovito komunicirati s umjetnom inteligencijom uz pomoć takozvanog prompta. Kako bi upit (prompt) bio učinkovit i dao dobre povratne informacije korisno je slijediti nekoliko koraka u njegovom kreiranju (takozvani CARE okvir). Iza akronima stoji: Collaborative Goal, Adding Context, Real-World Applicaton, Expecet Outcome.
Odnosno, koraci koje je korisno slijediti:
- Output koji se želi postići usklađuje se s ciljem kojeg agilni tim ima.
- Dodavanje konteksta, pozadinskih informacija.
- Promptovi su relevantni u agilnom okruženju.
- Definira se specifični agilni rezultat.
Slijedeći CARE okvir, agilni timovi mogu optimizirati svoje interakcije s generativnim AI-jem, osiguravajući da su AI odgovori učinkoviti, relevantni i savršeno prilagođeni agilnim okruženjima. Primjer jednog prompta koji slijedi CARE okvir bi bio: Prouči zapisnik sa sastanka tima i povratne informacije koje je tim dao nakon sastanka kako bi dao prijedlog poboljšanja komunikacije između članova tima koji nam je potreban u održavanju Daily Scrum-a očekujući set primjenjivih komunikacijskih tehnika koje možemo primijeniti.
Uloga agilnih praktičara u svijetu primjene AI -a
Kako se AI sve više integrira u agilne procese, evoluiraju uloge i odgovornosti agilnih praktičara. Od agilnih praktičara se očekuje sposobnost razumijevanja osnova AI tehnologija i njihove primjene unutar agilnih okvira. Agilni praktičari trebaju iskorištavati uvide generirane AI-em u procesima donošenja odluka. Doslovno je potrebno uspostaviti odnos između AI alata i timova, na način da se poveća produktivnost i kreativnost a istovremeno očuvaju agilne vrijednosti, odnosno zadrži fokus na ljudski element – bit agilnosti.
Prilagodljivost i kontinuirano učenje
Da bi uspjeli u ovom novom okruženju, agilni praktičari moraju prihvatiti prilagodljivost i održavati kulturu kontinuiranog učenja. Potrebno je razviti strategiju formalnog i neformalnog učenja, feedbacka, refleksije kako bi se identificirala područja rasta i održale relevantne vještine u okruženju integriranom s AI-jem.
Integracija AI-ja u agilne procese predstavlja pomak u vještinama i ulogama koje se traže od agilnih praktičara. Agilisti moraju usvojiti pismenost AI-ja, steći duboko razumijevanje načina funkcioniranja AI-ja i naučiti kako ga integrirati u agilne tokova rada. Kako AI sustavi pružaju sve sofisticiranije analitičke uvide iz podataka, agilni praktičari morat će izoštriti svoje vještine u stjecanju i tumačenju tih informacija, donoseći informirane odluke na temelju analitičke snage AI-ja.
Nadalje, etički aspekti AI-ja ne smiju se zanemariti. Agilni praktičari moraju dobro poznavati moralne implikacije AI ponašanja i odluka, osiguravajući da se temeljne vrijednosti transparentnosti, suradnje i poštovanja pojedinca očuvaju i promiču.
Budućnost agilnosti je partnerstvo između AI-ja i ljudske inteligencije, gdje jedno nadopunjuje drugo kako bi se postigli izvanredni rezultati. Kao stručnjaci za održivost na radnom mjestu, inspekciju i adaptaciju, agilni praktičari bit će presudni u vođenju partnerstva između AI-a i agilnih timova.
P.S. Koje od ovih alata trenutno koristite?
- https://partyrock.aws/ je prostor koji omogućava izradu AI-generirane aplikacije koristeći Amazon Bedrock.
- https://drawify.com/ je online platforma koja omogućuje stvaranje vizualnog sadržaja na interaktivan način, korisna za poboljšanje prezentacija i komunikacije uz pomoć vizuala.
- https://www.spinach.io/ je AI projektni menadžer koji štedi vrijeme na ponavljajućim zadacima. Pridružuje se sastancima, bilježi bilješke i hvata akcije u postojećim alatima.
- https://lucidspark.com/ AI za generiranje ideja, otkrivanje ključnih tema i brzo sažimanje radnih sesija. Unesu se ključne riječi ili fraze, klikne generiraj, i AI automatski popunjava povezane ideje na Lucidspark platnu kao ljepljive bilješke te ih grupira u kategorije unutar spremnika.